Často kladené otázky

 

Ako mám začať chodiť v bosotopánkach? Občas alebo rovno celý deň?

Svaly nôh sú pri nosení klasickej obuvi obvykle málo namáhané, a preto sa musia znova naučiť správne pracovať a pomaly sa posilňovať. Oslabené bývajú svaly, šľachy, väzy, a dokonca aj koža na nohách. Odporúča sa preto začať s krátkymi úsekmi chôdze alebo behu. Pokiaľ by svaly príliš boleli, je lepšie dať si pár dní pauzu a v tréningu naboso pokračovať až bolesť odznie. Vzdialenosť a dobu chôdze alebo behu je vhodné zvyšovať postupne.

Prečo by som mal nosiť bosotopánky?

Chôdza naboso je najprirodzenejšia vec na svete a je zdravá. V pevných neohybných topánkach majú naše chodidlá veľmi málo pohybu. Chôdza naboso reaktivuje svaly nôh a existujúce oslabenie či ochorenie sa dá zmierniť alebo dokonca úplne vyliečiť. Preto: ísť naboso stojí za to!

Čo robiť, ak mám problémy s kolenami, bedrami alebo chrbtom?

Mnoho z týchto problémov je spôsobených zlou chôdzou. Chôdza naboso trénuje svaly nôh, podporuje správnu funkciu priečnej a pozdĺžnej klenby nohy. Vyvážené používanie svalových reťazcov zmenšuje zaťaženie kĺbov a chrbtice. Bolesť často po krátkom čase vymizne. Pokiaľ príznaky pretrvávajú, mali by ste však navštíviť lekára!

Môžem vymeniť naboso topánky leguano?

Áno. Všetky odpovede týkajúce sa výmen, sťažností a reklamácií získate od zákazníckeho servisu leguano v päte na www.leguano.cz

Ako dlho vydrží podrážka leguana?

Životnosť podrážky bosotopánok leguano zodpovedá zhruba priemernému počtu ubehnutých kilometrov ako pri podrážke bežeckých topánok.

Z čoho je vyrobená podrážka barefoot leguano?

Podrážka leguano sa skladá z materiálu LIFOLIT®*. Je to veľmi pevný a flexibilný produkt. Tak flexibilný, že bosotopánkyje možné ľahko zrolovať a uložiť, aby sa ušetrilo miesto.

Môžem barefoot leguano používať aj na kúpanie v chlórovanej alebo slanej vode?

Áno, je to možné. Hneď po použití v chlórovanej alebo slanej vode by ste mali topánky opláchnuť čistou vodou, aby ste zabránili vyblednutiu vrchného materiálu a zhrdzaveniu očiek.

Sú bosotopánky leguano vhodné aj na cyklistiku?

V zásade áno. Bosotopánky bohužiaľ nie sú vhodné pre jazdu na bicykli s pedálmi, ktoré majú protišmykové klince, pretože by sa mohla týmito pedálmi poškodiť podrážka.

Môžem ísť na tenisový kurt s bosotopánkami leguano?

Áno, podrážky sú ideálne pre tenis! Priľnavosť je vynikajúca a svaly chodidiel pohybujú celým telom oveľa rýchlejšie, s väčšou vytrvalosťou a bez zranení. Odporúčame toto skôr ale pre rekreačných športovcov.

Sú leguano barefoot topánky veganske?

Bosé topánky leguano nie sú v striktnom zmysle vegánske, pretože jedna zložka podošvy (0,005%) je založená na živočíšnej surovine. Nejedná sa o priame zvieracie zložky, ale o pomocné látky na báze mastných kyselín, kde východiskové materiály môžu byť živočíšneho pôvodu. Neustále však pracujeme na optimalizácii našich produktov a materiálového zloženia a usilujeme sa o využitie alternatív rastlinného pôvodu.

Existuje spôsob, ako znížiť obsah syntetických vlákien? Možno dokonca na nulu?

Prírodné vlákna doteraz nespĺňajú požiadavky, ktoré máme, alebo dokonca musíme mať, na prispôsobivosť a ďalšie vlastnosti pri nosení. Ale neúnavne skúmame, vyvíjame a pracujeme na riešení.

Akú si mám vybrať veľkosť?

Výber správnej veľkosti topánok je samozrejme veľmi dôležitý. Otázky, ktoré nám často prichádzali, nás prinútili napísať túto rubriku. Možnosť si topánky leguano priamo vyskúšať, väčšina našich zákazníkov bohužiaľ kvôli veľkej vzdialenosti nemá. Veľkosti, ktoré uvádzame na našom e-shope, sú iba orientačné. Niekto preferuje, keď sú mu topánky tesnejšie, iný zase, keď sú mu skôr voľné. Je to individuálna záležitosť a každý sa musí zamyslieť nad tým, čo od topánky očakáva. Zo skúsenosti vieme, že napríklad zákazníkovi s veľkosťou chodidla 38 lepšie padne topánka 38/39. Pokiaľ má veľkosť 39, skôr mu vyhovuje veľkosť 40/41. Rovnako tak je pre niekoho s veľkosťou 41 lepšie kúpiť väčšie topánky 42/43 atď. Často je to spôsobené väčšou šírkou chodidla, ktorú musíme brať do úvahy. 

Kde môžem nosiť leguano?

V podstate všade: v práci, pri športe, ale aj vo vode a na pláži atď. Bosá obuv je vhodná na každý povrch a optimálne chráni nohy. Ostré predmety ako črepy a kamene alebo drsné podlahové povrchy ako asfalt nie sú problémom.

Prečo nie sú leguano vodotesné?

Často nosíme topánky, ktoré sú nepremokavé a odolné voči všetkým poveternostným podmienkam. Spočiatku to znie prakticky, ale keď sa nad tým zamyslíte, je jasné, že naše nohy nemôžu správne dýchať. Jednoducho povedané, v určitom okamihu sa vaše nohy začnú potiť, teplo a kondenzujúca vlhkosť nebudú môcť uniknúť a nohy jednoducho nebudú vetrané. Bosotopánky leguano nie sú vodotesné, ale z dobrého dôvodu: klíma nôh by mala zostať prirodzená a mala by byť zaistená priepustnosť vzduchu.

Je možné leguano prať v práčke?

Prevažná väčšina modelov leguano, s výnimkou kožených modelov a niektorých zimných modelov, je možné prať v práčke na 30 stupňov na jemný cyklus. Na čistenie zimných modelov leguano sa odporúča jemne utrieť znečistené miesta vlhkou handričkou bez použitia čistiacich prostriedkov. Vezmite prosím na vedomie návod na údržbu priložený ku každým topánkam, kde nájdete príslušné podrobnosti o starostlivosti o váš model.

Dodáva leguano nohám dostatok opory?

Pri chôdzi naboso sa precvičujú svaly a väzy chodidiel, čo z dlhodobého hľadiska nohu posilňuje. Potrebnú stabilitu si tak noha zaistí sama. Zakopnutie a zvrtnutie sú potom oveľa menej časté.

Nie je vrchný materiál čoskoro opotrebovaný?

Nie, fit zostane aj po častom praní v práčke.

Prečo leguano nemá tlmenie?

Prirodzený štýl behu nevyžaduje žiadne odpruženie. To je užitočné iba pre bežcov, ktorí nepraktizujú prirodzený bežecký štýl. Beh v bežných topánkach núti bežcov skákať. Polstrovanie by potom malo pri každom kroku tlmiť náraz.

Môžem v bosotopánkach nosiť svoje vložky do topánok?

Zmyslom chodiť naboso je znova posilniť svaly nôh. Vložky skôr upevňujú súčasný stav chodidla. Neposilňujú svaly nôh, ale uľavujú im. V závislosti na fyzickej kondícii jednotlivca nie sú vložky po relatívne krátkom čase pri pravidelnej správnej chôdzi naboso potrebné. V prípade pochybností rozhodne odporúčame konzultáciu s lekárom.

Prečo sa moje nohy v leguano potia?

Pri chôdzi a behu v bosotopánkach leguano sú svaly chodidla opäť vhodne zaťažené a noha sa musí správne pohybovať. A pohyb prirodzene vytvára teplo. Ak sa vaše nohy príliš zahrejú, potia sa. Nohy v leguane sa väčšinou nepotia viac ako obvykle. Pokiaľ k tomu napriek tomu dôjde, býva to prechodné, nohy si zvyknú na novú slobodu pohybu a nadmerné potenie sa opäť zníži.

Môžu deti jazdiť na odrážadle v leguanito?

To sa neodporúča, pretože to môže znižovať životnosť leguana. Podrážky sú odolné, ale na odrážadle sa dostáva do kontaktu so zemou aj vrchný materiál, odiera sa a môžu vzniknúť diery.

 

 

Ktoré leguano je vhodné na jeseň a ktoré na zimu?

Posúdenie toho, ktoré leguano je teplejšie a do akej miery sa udržujú nohy v teple, je subjektívne a závisí od typu pohybu (napr. státie/chôdza/beh). Každý má iný pocit.

 

Máte aj otázku? Napíšte nám na e-mail: barefoot@leguano.sk

 

* Značka tretej strany bez právneho spojenia so spoločnosťou leguano GmbH